W dniu 18 stycznia 2019r w Szkole Podstawowej nr 5 w Pruszkowie odbyła się druga część warsztatów dla klasy ósmej, zorganizowanych przez p. Agnieszkę Łukasik, nauczycielkę języka angielskiego, na temat: „Jak wybrać swoją drogę zawodową?”. Warsztaty poprowadzili (tak jak poprzednio, tzn. w dn. 14 grudnia) znakomici praktycy i teoretycy – Marek Jurkiewicz, Dyrektor Generalny firmy „Infopraca” (Grupo Intercom) oraz Mateusz Sikorowicz, Prezes agencji reklamowej „The Cats”.


Spotkanie zostało rozpoczęte od poruszenia tematu tzw. „hejtu”, czyli mowy nienawiści – zarówno w Internecie, jak i w życiu codziennym – w szkole i w pracy. „Nie wchodź w polemikę, kiedy jesteś w emocjach” – radził Mateusz Sikorowicz – „Najpierw zrób sobie herbatę, a potem odpisz na maila lub posta, który Cię zdenerwował, albo odpowiedz tej osobie, z którą się nie zgadzasz.”

Kolejnym tematem poruszonym na warsztatach był temat autorytetów. Uczniowie wspólnie z prowadzącymi warsztaty próbowali zidentyfikować swoje autorytety. „Bierzcie od różnych ludzi to, co w nich najfajniejsze, najciekawsze i najlepsze. Nie zawsze jest tak, że jedna osoba w całości będzie dla Ciebie autorytetem. Każdy jest indywidualny, różny od innych. Trzeba akceptować to, że jesteśmy różni” radził Mateusz Sikorowicz.

Prelegenci mówili także o tym, jak ważna jest pracowitość, terminowość i odpowiedzialność za siebie samego, zarówno w szkole, jak i później – w pracy oraz poważne traktowanie siebie i swoich zadań.

Na zakończenie toczyła się dyskusja na temat pozytywnej energii i pozytywnych ludzi w życiu uczniów – kim są i dlaczego warto takich osób poszukiwać i otaczać się nimi. Druga, styczniowa, część warsztatu została zorganizowana przez panią Agnieszkę Łukasik na prośbę samych uczniów klasy VIII. Był to  wstęp do cyklu zajęć „Doradztwa zawodowego”, które rozpoczną się w drugim semestrze roku szkolnego 2018/2019.