Owoce i warzywa:

Wszyscy wiemy jak zdrowe są owoce i warzywa. Poprawiają naszą odporność i dlatego warto je jeść. Pokażcie nam w jakiej postaci Wy lubicie je spożywać. Może to będą pyszne kanapki lub sałatka owocowa. Zróbcie zdjęcie Waszego posiłku z owocami lub warzywami i podeślijcie na maila: aneta.graczyk@sp5pruszkow.pl  

Lektor – zabawa dla całej rodziny:

Jeden z uczestników wybiera fragment z gazety lub książki i określi każdemu z uczestników inną rolę. Uczestnicy będą odczytywać różne fragmenty z uwzględnieniem odmienności narzuconych ról. Będzie to więc czytanie w sposób jaki: ksiądz prawi kazanie; czyta się bajkę małemu dziecku; profesor tłumaczy skomplikowany wykład; małe dziecko opowiada to swojemu misiowi; obcokrajowiec próbuje mówić to po polsku; nieśmiały chłopiec proponuje randkę dziewczynie.

Społeczności – zabawa rodzinna:

Stawiając się w sytuacji prasłowian lub krasnoludków zyskujemy odmienny punkt widzenia, wolny od aktualnej mody, przesądów itp. Zabawa polega na tym, aby na jedno z pytań odpowiedzieć w imieniu danej społeczności. W tym celu losuje się pytania oraz społeczności. Grupy lub poszczególne osoby mają przygotować krótkie wystąpienie i zaprezentować je na forum.

Przykładowe pytania:
a) Jakie są ulubione bajki dzieci?
b) Jak się podróżuje?
c) Jak się ubierają dziewczęta?
d) Jak się zdobywa wykształcenie?
e) Jak wygląda sklep?
f) Jak karze się winnych?
g) Jak nagradza się bohaterów?
h) Jak się przystraja pannę młodą?
i) Jak się organizuje zabawy?
j) Jak się traktuje żonę?

 Przykładowe społeczności:
a) Rosjanie w XIX w.
b) Australijscy Aborygeni
c) Rzymianie za czasów Juliusza Cezara
d) Japończycy dziś
e) Górale
f) Egipcjanie 2000 lat przed naszą erą
g) Polska szlachta
h) Yeti w XX w.
i) Ufoludki
j) Amerykanie w przyszłości.

Slajdy – zabawa rodzinna:

Rozwieszamy prześcieradło i ustawiamy za nim lampę. Jedna z osób za ekranem coś przedstawia. Reszta grupy ustala, co jest pokazywane. Można przybierać charakterystyczne lub nietypowe pozy, przedstawiać zwierzęta, itp. Po pewnym czasie następuje zamiana ról.

Życiorys:

Każdy z uczestników pisze na kartce początek swego życiorysu (2-3 zdania) i składa tak, by można zobaczyć tylko ostatnie zdanie. Następnie kartka wędruje do osoby siedzącej po prawej stronie (wszystkie równocześnie). Na kartce, którą dostało się od sąsiada, piszemy znowu 2-3 zdania o sobie zaginamy ją i podajemy dalej. Kiedy kartki obeszły już całe koło, każdy może opatrzyć swoją kartkę krótkim zakończeniem. Po kolei czytamy wszystkie życiorysy. W ten sam sposób można również tworzyć inne historyjki: romanse, bajki.

Zabawa w projektanta – projektowanie ubrań z gazet:

A teraz poznajemy zawód projektanta. Jedna osoba jest projektantem, a druga modelem. Zaopatrujemy się w takie materiały jak gazety (dużo, dużo), taśma klejąca, zszywacz, klej, wstążeczki i co tam jeszcze jest pod ręką. Projektujemy stroje, kombinujemy, aby wszystko mocno się trzymało, a do tego było wygodne i estetyczne, bo za to właśnie przyznajemy punkty. Wyobraźnia w tej zabawie przekroczy wszelkie oczekiwania, a praca trwała bardzo długo, bo uczestnicy szybko się nie znudzą. Potem to już tylko należy zrobić pamiątkową fotkę i pokazać prawdziwy pokaz mody na wybiegu. A to się dopiero dzieciom podoba, a najbardziej dziewczynkom, które uwielbiają się przecież stroić… Ale to oczywiście nie koniec gazetowych wariacji. Przecież nie można tak, ot sobie wyrzucić ich do kosza.

Telewizor lub teatr:

Własnoręcznie zrobiony telewizor, który jest też teatrzykiem kukiełkowym! Wytnijcie w kartonie prostokąt (ostre kanty zabezpieczcie taśmą klejącą), jako przyciski przyklejcie korki i włóżcie do środka metalowy wieszak na ubrania – to będzie antena. Ekran lub scena są gotowe.

Tanie latanie:

Zestaw do samodzielnego montażu. Wytnijcie po obu stronach kartonu skrzydła i wygnijcie je na zewnątrz. Na spodzie skrzydeł przyklejcie rolki po papierze toaletowym – to będą turbiny. U góry wytnijcie otwór na głowę pilota. Jeszcze tylko z tyłu przyklejcie ster i… samolot gotowy.

Wyścigi kelnerów:

Na kartonowych talerzykach ułóż orzechy, piłeczki ping-pongowe itp. Trzymaj tak, jak kelnerzy trzymają talerz na dłoni. Twoim zadaniem jest jak najszybciej dobiec do mety nie gubiąc zawartości talerza.

Laleczka z butelki:

Buteleczkę pokrywamy plasteliną, doklejamy plastelinowe ręce, guziki i co tylko przyjdzie nam do głowy. Główkę lalki możemy zrobić z plastikowej lub drewnianej kulki oblepionej plasteliną albo z kulki zrobionej z foli.

Będziesz potrzebować: butelki i buteleczki różnych rozmiarów (mogą być także po lekarstwach); plastelina; kolorowe ścinki materiałów; wstążki, sznurki, druciki, guziki, koraliki, różne ozdoby; plastikowe lub drewniane kulki; korek z butelki po winie; klej typu Vikol.
Wykonanie: butelkę pokrywamy plasteliną, doklejamy plastelinowe ręce, guziki i co tylko przyjdzie nam do głowy. Główkę lalki możemy zrobić z plastikowej lub drewnianej kulki oblepionej plasteliną albo z kulki zrobionej z foli aluminiowej oblepionej plasteliną. Szyję z korka z butelki po winie. Lalki mogą być też ubrane w kolorowe materiałowe sukienki, płaszcze i kapelusze. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni!