„Co zabieram w podróż?”

Jest to wersja „łańcucha wyrazów”, która przebiega następująco. Pierwsza osoba mówi np. „Jadę do Ustki i zabieram ze sobą leżak”, a następna osoba powtarza to zdanie, dodając do niego kolejną rzecz. Regułą zabawy jest, aby zachowana była kolejność zabieranych rzeczy, co pozwala na ćwiczenie pamięci.

„Milczek”

Dzieci mogą porozumiewać się wyłącznie gestami. Prowadzący opowiada coś i kieruje do dzieci pytania. Zapytany powinien odpowiadać na migi. Pytania muszą następować szybko jedno po drugim. Kto się odezwie albo nie znajdzie dość szybko właściwego gestu jako odpowiedzi – daje fant.

Kuchenny świat zmysłów

Zabawa polegająca na angażowaniu zmysłów węchu oraz smaku to następna propozycja spędzenia dnia, która spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Pokrójcie różne warzywa i owoce, przygotujcie szalik do przewiązania oczu oraz dwa widelce. Jedna z osób zasłania oczy, a druga karmi ją przygotowanymi wcześniej produktami. Osoba z zakrytymi oczami ma za zadanie rozpoznać po smaku oraz zapachu, jaki produkt ma w buzi. Zabawa ta jest też dobrą propozycją w przekonaniu dzieci do spróbowania niektórych warzyw, przy okazji ćwicząc uważność i koncentrację. Gwarantuje także dużo radości. Korzystając z produktów, które znajdują się na co dzień w naszej kuchni możemy wykonać również pieczątki. Wystarczy przekroić ziemniaka na pół, wspólnie wykroić jakiś ciekawy wzór, dodać nieco farby i zabawa gotowa. Podążając tym tropem, możemy również zachęcić dziecko do malowania palcami bądź odbijać na kartce jego stopy.

Wyrazy z wyrazu.

Do zabawy będą potrzebne: kartka papieru, długopisy lub pisaki.

Jak się bawić? Zabawa polega na tworzeniu różnych słów z liter zawartych w wybranym długim wyrazie – im dłuższy wyraz, tym więcej możliwości. Np. prowadzący zabawę podaje słowo: „lokomotywa”. Zadaniem uczestników zabawy jest wypisanie jak najwięcej nowych słów z liter, które wchodzą w skład tego słowa. Przykład: „lok”, „mowa”, „motyl”, „oko”, itd. Kto ułoży najwięcej nowych słów – wygrywa!

Pachnące kwiaty.

Potrzebne będą:
– kolorowy papier, jeśli nie macie to wystarczy białą kartkę pokolorować w pasujące do siebie wzory lub na kartce w kratkę  wypełnić rożnymi kolorami kwadraty.
– patyczki na szaszłyki
– nożyczki, klej, taśma klejąca, ołówek
– okrągłe woreczki herbaty
– szablon płatka i środka

Sposób wykonania:  
Na początek wybieramy kolory i wzory papierów, warto poświęcić temu chwile mając do dyspozycji materiały o różnych wzorach i sprawdzić czy naszym zdaniem do siebie pasują. Następnie odrysowujemy i wycinamy wzór kwiatka – płatki i okrągły środek. Szablon to oczywiście propozycja, możemy sami stworzyć różne wzory, wtedy bukiety będą różnorodne. Środek naszego kwiatka strzępimy, wycinając po okręgu drobne paseczki do drugiej linii koła. Mniejsze koło ma średnicę 5,5 cm, jeśli użyjecie szablonu ponownie trzeba je sobie dorysować lub wyciąć „na oko”. Postrzępiony środek naginamy w stronę zewnętrzną. Następnie układamy naszą kompozycję na kartkę, która będzie stanowić tło. Wszystkie elementy kleimy, patyczek dodatkowo wzmacniamy taśmą, można również łodygę ozdobić dodatkowo lub dokleić listki. Na środek kwiatka naklejamy woreczek herbaty i gotowe! Możemy również zrezygnować z naklejania kwiatka na kartkę i nasze prace „wstawić” do dzbanka- będą prezentować się równie dobrze!

Oto historia, którą możesz uzupełnić i zilustrować:

Pozwól przemówić swojej wyobraźni. Historia o pluszowym misiu, który ……………………….………………………………………………………………………………………
Pewnego razu był sobie pluszowy miś, który okropnie się nudził, siedząc
zupełnie bez ruchu, wysoko na …………………………………………………………..…….
 Nie był to zwyczajny miś. Był to jedyny miś na świecie, który potrafił …………………………………………………………………………………………………………
Dlatego właśnie (wybrana postać z polskiej bajki) ……………………………………..
poprosiła misia, by odwiedził…………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………….. sprawił mu tym samym
niespodziankę. Ale miś zauważył, że ……………………………………………………….. ………………………..wokół………………………………..było wiele smutku, i wpadł na pomysł, że……………………………………………………………………………., aby wnieść trochę radości.
Potrzebował do tego pomocy, dlatego poprosił (wybrany postać polskiej bajki)……………………………………………………….. który był jego przyjacielem, żeby ………..………………………………………………………………………… Co takiego zrobili? Otóż…………………………………………………………..……………………….………
…………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………….….
I wszyscy żyli długo i szczęśliwie: pluszowy miś i jego przyjaciel (postać
z polskiej bajki)……………………………………………………………………………………………….. .

Quiz rodzinny:

Ocean w butelce:
Możecie stworzyć własny ocean w butelce.

Materiały:
• przezroczysta plastikowa butelka z zakrętką o pojemności min. 1 litra, oczyszczona z etykiet
• woda
• atrament lub niebieski barwnik spożywczy
• olej jadalny
• opcjonalnie również muszelki, figurki rybek, kamyki, piasek.

Nalej wodę do połowy butelki. Dodaj kilka kropel atramentu lub wsyp szczyptę barwnika – do uzyskania niebieskiego koloru. Możesz włożyć do butelki kamyki, muszle, figurki rybek, wsypać piasek. Następnie wlej do butelki olej, aż po samą nakrętkę. Zakręć bardzo mocno korek. Trzymając butelkę poziomo obiema rękami przechylaj lekko butelkę raz z jednej, raz z drugiej strony, naśladując poruszanie się fal oceanicznych. Ponieważ ciecze mają różną gęstość i nie mieszają się, powstają efektowne fale z bąbelkami. 😊

Płyn do puszczania baniek.
Puszczanie baniek to nie tylko doskonała zabawa dla całej rodziny, ale też świetna terapia. Do wykonania płynu potrzebujecie:
· wody, jeśli w kranie macie tzw. twardą wodę, polecam zakup wody destylowanej, dostępnej w hipermarketach i na stacjach benzynowych – ok. 10 zł za 5l
· płynu do naczyń im bardziej pieniący tym lepiej, mnie sprawdza się Fairy- koszt ok. 4-7 zł za butelkę
· gliceryna „skleja” bańki, nadaje im sprężystość, pozwala uzyskać duże rozmiary, nadaje połysk, dostępna w aptekach- koszt ok. 2 zł za buteleczkę Proporcje:
 · 2 części płynu do naczyń
· 8 części wody
· ok 10 kropli gliceryny na litr płynu
Wykonanie: Do wody dodajemy płyn oraz delikatnie wlewamy glicerynę delikatnie mieszając.

 Kilka sekretów:
– piana jest wrogiem baniek, dlatego warto unikać tworzenia się piany podczas robienia płynu
i podczas puszczania baniek dobrze jest odstawić płyn po wykonaniu na dobę w chłodne miejsce;
– bańki nie lubią dużego wiatru, za to lubią wilgotne powietrze, dlatego najpiękniejsze wychodzą w dni pochmurne, ale mamy na to sposób – wystarczy podczas zabawy rozpryskiwać w powietrzu wodę (można użyć spryskiwacza z butelki po płynie do mycia szyb).

Test na przyjaźń:

https://samequizy.pl/test-na-przyjazn-2/