Przed Tobą egzamin 8-klasisty?

Oprócz intensywnej nauki warto zadbać także o to, co znajduje się w naszym menu. Nie ma się co łudzić, że objadając się super wspomagaczami dla mózgu (nieocenione mogą być w tym przypadku np. orzechy włoskie lub… cynamon), z dnia na dzień staniemy się geniuszami, ale nie ma co wpadać w panikę. Istnieją sposoby na to, by nieco „podrasować” naszą główkę, by lepiej się jej pracowało podczas stresujących egzaminów.

  • Jeśli chcemy się skoncentrować i nieco uspokoić, postawmy na białka i węglowodany.
  • Mocny zastrzyk energii zapewni nam białko z warzywami, bez węglowodanów.
  • Produkty bogate w skrobię pomogą nam się zrelaksować i poprawią nam nastrój.

Co najlepiej jeść w czasie przygotowania do egzaminów?

W czasie zwiększonego przemęczenia i silnego stresu organizm wymaga właściwej opieki. Niezbędne jest zatem dostarczanie wraz z pożywieniem cennych witamin i minerałów, których niedobory przyczyniają się do spadku energii. Niewystarczająca ilość witamin z grupy B może wywołać rozdrażnienie i kłopoty ze snem. Deficyt witaminy C osłabia układ odpornościowy. Dodatkowo ciągłe zdenerwowanie i napięcie przed egzaminem powoduje zwiększoną produkcję szkodliwych substancji w organizmie. Aby temu zapobiec w diecie ucznia powinno być dużo owoców – zwłaszcza cytrusów. Pamiętajmy też o takich produktach, jak otręby pszenne, warzywa strączkowe (fasola, groch, bób) czy ciemnozielone (papryka, ogórek, brokuły, groszek), które mogą pełnić rolę przekąsek podczas nauki. Nieoceniony wpływ na kondycję umysłu będą miały kwasy omega 3, zawarte m. in. w rybach czy orzechach włoskich.

Równie istotny jest właściwy poziom minerałów – zwłaszcza magnezu i wapnia, które redukują skutki zmęczenia i wspomagają pracę mózgu. Ich źródłem są przede wszystkim produkty mleczne, chude mięso czy gorzka czekolada. Podczas nauki słodkie napoje najlepiej zastąpić wodą mineralną lub wypić filiżankę zielonej herbaty.

Czym możemy się wspomóc w dniu egzaminu?

Zdecydowanie złym pomysłem będzie nauka do późnych godzin nocnych. Dzięki odpowiedniej dawce snu poprawią się zdolności zapamiętywania i koncentracji. Wypoczęty umysł lepiej poradzi sobie z opanowaniem stresu oraz wykorzystaniem zdobytej wiedzy. Przed wyjściem na egzamin trzeba pamiętać o pożywnym śniadaniu.

W śniadaniu poprawiającym pamięć i koncentrację powinny się znaleźć rozmaite produkty zbożowe z grubego przemiału (płatki, pieczywo razowe – najlepiej z mąki żytniej, musli, brązowy ryż), które oprócz węglowodanów złożonych zawierają wiele innych składników służących szarym komórkom, jak witaminy z grupy B, fosfor, żelazo, cynk, magnez. Jeśli zjesz miseczkę płatków na mleku, jogurt z musli czy kanapkę z razowego pieczywa z serem, chudą wędliną lub rybą, dostarczysz organizmowi białka będącego podstawowym budulcem każdej komórki, także nerwowej. Rybi tłuszcz podobnie jak oleje stymuluje pracę mózgu. Koniecznie w porannym posiłku muszą się pojawić świeże warzywa i/lub owoce w postaci dodatku do kanapki, sałatki, koktajlu czy soku. Dostarczają witamin i minerałów, bez których trudniej się skupić. Świetna jest sałata z chudym mięsem, fasolą lub rybą i ulubionymi warzywami oraz rozmaite pasty twarogowe. Do sałatki warzywnej lub owocowej, jogurtu bądź koktajlu dodaj pestki słonecznika, dyni, siemię lniane, pokruszone orzechy czy migdały, kilka suszonych moreli albo rodzynek – wzbogacą smak i dostarczą cennych witamin oraz minerałów, które poprawią koncentrację i pamięć.

Drogi Uczniu, pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Już 1-2-procentowy niedobór wody skutkuje pogorszeniem pamięci, koncentracji, zmęczeniem. Najzdrowsze są świeżo wyciskane soki i woda średnio mineralizowana – prawidłowa ilość płynów złagodzi objawy stresu, takie jak: suchość w ustach, kołatanie serca czy nadmierne pocenie się.

POWODZENIA NA EGZAMINACH!!!

Pielęgniarka Szkolna