Jak ograniczyć wpływ stresu, jak zrelaksować się? Po przeczytaniu tego tekstu spróbujcie zastanowić się: co pomaga Wam odprężyć się, zapiszcie to i przyklejcie w widocznym miejscu.

Każdy z nas musi na swój sposób ustalić, co najlepiej wpływa na jego wyciszenie się. Pozostawię Wam kilka uniwersalnych rad. Jednym ze sposobów jaki wpływa pozytywnie jest słuchanie muzyki. Może to być muzyka relaksacyjna, która znajduje się w zasobach Internetu, ale również może być to ulubiony rodzaj, którego słuchacie na co dzień. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z głośnością. Muzyka ma za zadanie wyciszyć i uspokoić nasz system nerwowy. Słuchanie jej długo i zbyt głośno może zadziałać dokładnie odwrotnie, niż byśmy chcieli.

Kolejnym sposobem jest aktywność fizyczna. Obecnie nie ma zbyt dużo możliwości, aby wybiegać nasz nadmiar energii, jednak również w swoim pokoju można wykonać mnóstwo ćwiczeń, które pomogą przepędzić nieprzyjemne uczucia. Ruch i ćwiczenia fizyczne wydzielają endorfiny nazywane hormonami szczęścia. Te skutecznie pomagają w obniżeniu nawet długotrwałego stresu.

Innym ważnym czynnikiem wspomagającym pokonanie stresu jest właściwa ilość snu. Domyślam się, że dla wielu osób brak konieczności wstawania na 8.00 do szkoły to doskonały pretekst do tego, aby posiedzieć dłużej w nocy. Jednak nie da się oszukać organizmu. Jeżeli nie zostanie mu dostarczona odpowiednia ilości snu, to spowodujecie dodatkowe zwiększenie poziomu stresu. Często zapominamy, że człowiek potrzebuje 8 godzin snu na dobę.

Kolejnym ważnym elementem jest właściwe odżywanie. Nie zjedliście śniadania? Zapomnieliście o piciu? Czy wiecie, że jeśli zapominacie o odpowiednim nawodnieniu, to w waszych organizmach podnosi się poziom kortyzolu? To hormon, nazywany również hormonem stresu. Dlatego ważne jest, abyśmy na co dzień pamiętali o odpowiedniej i zbilansowanej diecie. Brak witamin i minerałów także wpływa na nasze samopoczucie. Ostrzegam Was przed tak zwanymi energetykami. Zawarta w nich kofeina powoduje zwiększenie poziomu stresu. Nie zapominajcie o swoich pasjach i hobby. Teraz jest  dobra okazja, aby poświecić na nie więcej czasu.

             Mam nadzieję, że tych kilka uniwersalnych rad okaże się przydatnymi i pomoże w walce ze stresującymi sytuacjami.

Marek Milczarek, psycholog