W wielu krajach z powodu pandemii koronawirusa zastosowano specjalne środki ostrożności, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. W Polsce ogłoszono stan epidemii co oznacza powstrzymanie się od: wychodzenia z domu, rezygnację ze spotkań z przyjaciółmi. Nie można też korzystać z basenów oraz klubów fitness. Zamknięte są kina, i inne miejsca spotkań. Zagrożenie spowodowane koronawirusem ogranicza nasz wysiłek fizyczny co wpływa na nasz metabolizm. Siedzący tryb życia nie jest korzystny dla naszego zdrowia, dlatego warto korzystać ze wszystkich dostępnych form ruchu. W przypadku dzieci
i młodzieży powinna wynosić około godziny. Nie muszą to być specjalne ćwiczenia wystarczy wykonywanie codziennych obowiązków wymagających ruchu. Przykładem może być sprzątanie.

Co zrobić, żeby zdrowo się odżywiać kiedy jesteś w domu?

Planując jadłospis, w tym trudnym czasie trzeba kierować się zasadami zawartymi
w piramidzie zdrowia. Jej ważnymi elementami są: białka roślinne, witaminy, produkty zbożowe z pełnego ziarna. Należy pamiętać też o owocach, warzywach, produktach mlecznych i mięsie. Aby utrzymać prawidłową wagę nie należy się głodzić, ale zdecydować się na mniejsze porcje i zjadać je w regularnych odstępach czasu. Trzeba unikać fast-foodów; słonych oraz słodkich przekąsek (chipsy; paluszki, ciasteczka), słodzonych napojów.  Należy pamiętać o nawodnieniu organizmu – pijmy min. 1,5 l wody dziennie.

Zachęcamy do obejrzenia filmu na temat jakości i ilości posiłków:

https://www.youtube.com/watch?v=S_dB_Du99nk