Znajdujemy się w bardzo nietypowej sytuacji, na która nikt z nas nie był przygotowany. Oczywiście znajdują się wśród nas osoby, dla których obecne przymusowe przebywanie
w domach jest zbawienne i bardzo im odpowiada. Jednak dla zdecydowanej większości obecna sytuacja wywołuje spory stres. A ten jak wiecie nie jest naszym sprzymierzeńcem i na dłuższą metę jego skutki odbija się na naszym zdrowiu i kondycji. Bardzo ważne jest, dlatego, abyśmy zadbali o relaks i rozluźnienie całego organizmu. Poniżej chciałbym przedstawić Wam kilka wskazówek, w jaki sposób możecie się relaksować. Wskazówki te przydadzą Wam się nie tylko teraz, ale również w przyszłości na przykład przed ważnymi egzaminami.

 • Rozciąganie i ćwiczenia rozciągające.
  Jest to bardzo ważny element dnia, który powinien być wykonywany codziennie rano po przebudzeniu. Rozciąganie można wykonać, leżąc na łóżku – wystarczy wyprostowane ręce unieść nad głowę, aż do momentu odczuwania rozciągania mięśni. W tym samym momencie należy rozciągać także nogi – ćwiczenie powtarzamy 10 razy.
 • Rozluźnianie mięśni karku oraz szyi.
  Ćwiczenie to można wykonać zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Należy odchylić lekko głowę do tyłu i wykonywać ruchy szyi w taki sposób, aby wykonywać kształt ósemki – to ćwiczenie także powtarzamy 10 razy w jedną oraz w drugą stronę. W trakcie wykonywania ćwiczenie wyraźnie czuć rozciąganie mięśni szyi i karku, co daje efekt rozluźnienia i ułatwia oddech.
 • Wyobraź sobie swoje ciało i zacznij skupiać się na jego poszczególnych partiach.
  Zacznij od barków. Pomyśl o nich i wyobraź sobie, jak je rozluźniasz. To samo zrób
  z ramionami, przedramionami, dłońmi, klatką piersiową, brzuchem, plecami, biodrami
  i tak dalej. Żeby ułatwić sobie zadanie, możesz mówić w myślach: „rozluźniam moje barki, rozluźniam moje ramiona”. Następnie wyobraź sobie, że twoje ciało jest ciężkie i wtapia się w podłogę. Pamiętajmy o podstawowej zasadzie jaką jest kontrola oddechu. To właśnie dzięki niej uda nam się rozluźnić spięte mięśnie

Dodatkowo bardzo pomocne w osiąganiu stanu relaksu jest wejście w odpowiedni nastrój. Bardzo pomocna jest tutaj muzyka. W internecie znajdziecie mnóstwo składanek relaksacyjnych. Najczęściej są to odgłosy natury. Nie wahajcie się z nich skorzystać. Poniżej przesyłam wam jeden z przykładowych linków, które pomogą Wam przy relaksacji. Nie zaniedbujcie tego elementu dnia! Jest równie ważny jak sen czy jedzenie. A jeżeli pozwolicie, aby Wasz organizm się rozluźnił, to sami zobaczycie jak szybko poprawi się nastrój.