Witajcie moi drodzy!

Dzisiaj jest 22 kwietnia i obchodzimy Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Jest to dość młode święto, ponieważ zostało ustanowione dopiero w 2009 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a obchodzone jest od roku następnego (2010).

Innymi podobnymi świętami są ustanowiony w 1970 r. Światowy Dzień Ziemi, obchodzony w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej (21 marca), a także Godzina dla Ziemi, odbywająca się w każdą ostatnią sobotę marca od 2007 r. Wszystkie te święta mają na celu podkreślanie więzi człowieka z naturą, promowanie ochrony przyrody, demonstrowanie sprzeciwu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego oraz poparcia dla ruchów ekologicznych.

Dzień Matki Ziemi może być okazją nie tylko do zastanowienia się nad tym,  w jaki sposób możemy pomóc naszej planecie, ale także do pogłębienia swojej wiedzy na temat historii życia na Ziemi.

W obecnej sytuacji zachęcamy do zrobienia tego m.in. w ramach wirtualnego spaceru po Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie, które robi bardzo duże wrażenie nawet w wersji wirtualnej https://naturalhistory.si.edu/visit/virtual-tour . Można pozwiedzać nie tylko ich aktualne wystawy https://naturalhistory.si.edu/visit/virtual-tour/current-exhibits (m.in. poświęcone dinozaurom i innym prehistorycznym zwierzętom, motylom, pochodzeniu człowieka czy też starożytnemu Egiptowi), ale i poprzednie https://naturalhistory.si.edu/visit/virtual-tour/past-exhibits.

Ewa Gładzikowska,
bibliotekarz