Gniotek: zrób to sam, wystarczy balon, mąka i plastikowa butelka: 
https://youtu.be/2Asv1QetBms

Plan mojej okolicy.
Wykonajcie plan swojej najbliższej okolicy. Możecie wykonać go na kartce z bloku lub użyć wyobraźni i zrobić plan przestrzenny. Klocki mogą zastąpić domy lub bloki, samochody zabawki mogą zastąpić te prawdziwe, ulice mogą zastąpić patyczki czy taśma malarska. Liczymy na Waszą kreatywność powodzenia!

Ćwiczenia koncentracji:
Gra – łap kule.
http://eisystem.pl/eduterapeutica/spe1-3/pages/d.t.6.22.htm

Ćwiczenia percepcji:
Gra – Znajdź i złap litery (b-p, g-d)
http://eisystem.pl/eduterapeutica/spe1-3/pages/d.t.8.1.html

Gra – Znajdź i zaznacz jak najszybciej wszystkie cyfry na obrazku
http://eisystem.pl/eduterapeutica/spe1-3/pages/k.t.2.1.1a.html

Gra matematyczna. Potrzebne nam będzie:
– wytłaczanka po jajkach,
– 16 opakowań po zabawkach z Kinder niespodzianki lub inne zamykane pudełeczka,
– kamyczki, rodzynki lub orzeszki,
W opakowaniu po jajkach (wytłaczance) zapisujemy dowolne liczby, od 1 do 16. Na pudełeczkach zapisujemy równania, których wynik daje nam liczbę od 1 do 16 (bez powtarzania się), w pudełeczkach zamykamy taką liczbę kamyczków jaki jest wynik równania. Zadaniem dziecka jest wylosowanie jednego z pudełeczek z równaniem i dopasowanie do odpowiedniej liczby na wytłaczance. Gdy już któreś wybierze, wtedy otwieramy pudełeczko i liczymy kamyczki czy wynik się zgadza 🙂

Kim jestem?
Każdej z grających osób wybierana jest znana wszystkim osoba, np. ktoś sławny, postać historyczna lub osoba powszechnie znana w danym środowisku. Robione jest to w taki sposób, żeby dana osoba nie wiedziała kim jest. Można to zrobić na przykład pisząc imię i nazwisko tej osoby na telefonie komórkowym i pokazując ten telefon wszystkim wokół oprócz tej osoby lub po prostu szeptem. Następnie każdy, po kolei zadaje pozostałym pytania, dzięki którym będzie próbował odgadnąć kim jest. Zadajemy tylko pytania zamknięte (tj. takie na które odpowiedź brzmi „tak” lub „nie”). Pytania zadajemy w pierwszej osobie, tj. np. „Czy jestem sportowcem?”, „Czy jestem kobietą?”, itp. Jeśli na swoje pytanie dana osoba otrzyma odpowiedź „tak”, wtedy zadaje kolejne pytanie, a jeśli otrzyma odpowiedź „nie” pytanie zadaje kolejna osoba. Gram dopóki każdy z grających odgadnie kim jest.

Dokończ zdanie.
Ostatnia zabawa, to już właściwe nie zabawa, a pewien sposób zachęcenia do prowadzenia poważnych i angażujących rozmów, które oczywiście również „zabijają” nudę i służą rozwojowi uczestników. Prowadzący rozpoczyna zdanie, a zadaniem wszystkich pozostałych jest jego dokończenie. Ważną zasadą jest tutaj wzajemne słuchanie i możliwość zadawania pytań. Prowadzący może również zaprosić uczestników do wymyślenia zdań do dokończenia. Polecamy zdania, które skłaniają do myślenia i pozwalają na budowanie dobrych relacji pomiędzy uczestnikami, np.:
– Warto być dobrym, bo…
– Moim największym marzeniem jest…
– Gdybym miał dużo pieniędzy, to…
– Gdybym się niczego nie bał, to…
– Gdybym wiedział, że wszystko mi się uda, to…
– Wolne wieczory spędzam…
– Lubię Was, ponieważ…
– Chciałbym Wam wszystkim podziękować za…

Domowa ciastolina.
Czy Wasze dzieci lubią zabawy ciastoliną? Moi chłopcy wprost uwielbiają. Jest tylko jeden problem – masa szybko twardnieje, a zestaw kilku kubeczków nie należy do najtańszych. Ale i na to znalazł się sposób. Przed Wami przepis na ciastolinę, którą łatwo (i tanio!) możecie zrobić we własnej kuchni. A więc rodzice – do roboty!

Przeszukajcie kuchenne szafki i przygotujcie:

  • 2 szklanki mąki
  • 1 szklankę soli
  • 2 szklanki wody
  • 2 łyżki oleju
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Podane składniki mieszamy. Powinniście otrzymać ciasto podobne do naleśnikowego. Umieśćcie je w garnuszku i podgrzewajcie na małym ogniu, cały czas mieszając, aby nie przywarło do dna. Gdy masa zacznie odchodzić od ścian garnka i formować się w zbitą kulę to znak, że ciastolina gotowa. Dajcie jej chwilę ostygnąć. Gdy ciastolina wystygła (dużo czasu nie potrzebowała – ok. 20 minut), podzieliłam ją na kilka części i do każdej dodałam barwnik w proszku. I ciastolina gotowa!  Udanej zabawy! 😊