„Narodowe Czytanie” jest akcją organizowaną przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej od 2012 roku. Pierwszą książką czytaną wspólnie przez Polaków była epopeja narodowa – „Pan Tadeusz” autorstwa Adama Mickiewicza. 

W tym roku, lekturą dziewiątej edycji Narodowego Czytania została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. 7 października 2020 uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać najbardziej tajemnicze fragmenty utworu.

Osobami czytającymi byli:
Balladyna – Natalia Pietrzak, z kl. 6b
Alina – Zofia Sadowska, uczennica klasy 8a
Goplana – pani Aneta Pawłowska, Dyrektor Szkoły
Kirkor – Kamil Sawicki– uczeń kl. 8a
Wdowa – Agata Dawidowicz, z kl. 6b
Chochlik – pani Agata Wiśniewska, nauczycielka języka angielskiego.

„Balladyna” należy do najsłynniejszych i najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Jest to dramat niezwykle oryginalny, ponieważ odwołuje się do naszej ludowości, tradycji, folkloru, ale także do legendarnych początków państwa polskiego. Akcja toczy się nad jeziorem Gopło i w okolicach Gniezna. Osadzona jest w dwóch planach – realistycznym i fantastycznym, a głównymi bohaterami są tytułowa Balladyna, jej siostra Alina, Kirkor oraz Goplana.

„Balladyna” należy do gatunku literackiego, jakim jest tragedia, ale jest to tragedia nietypowa, przewrotna. Opowiada o nieopanowanej żądzy władzy głównej bohaterki, która nie cofa się przed kolejnymi zbrodniami, by osiągnąć swój cel.

„Balladyna” inspirowała wielu twórców, zarówno literatury, jak i teatru. W naszej szkole, na górnym holu można podziwiać afisze teatralne, które na przestrzeni lat zachęcały do oglądania spektakli.

Dziękujemy za udział w Czytaniu Narodowym 2020.