Szkoła Podstawowa nr 5 im. I. J. Paderewskiego włączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji Zbigniewa Herberta „Przepisz, podaruj”. Partnerem akcji jest Biblioteka Narodowa w Warszawie, a patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Radio.

Akcja w  naszej szkole trwać będzie do 6 XII 2020 r.

Założeniem akcji „Podaruj wiersz” jest budowanie sieci międzyludzkich kontaktów (międzypokoleniowych) relacji, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie. Tak pomyślana akcja ma swój głęboko ludzki wymiar (odwołujący się do wartości poezji jako „słowa właściwie użytego”, do aktu pogłębionej, odpowiedzialnej lektury, do gestu ofiarowania czegoś cennego), ale jest też po ludzku prosta – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.

Co należy zrobić, aby aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu?

Wystarczą cztery kroki:

1. Zdecyduj, komu podarujesz wiersz;

2. Sięgnij po książkę z poezją i wybierz wiersz – pamiętając, że wybierasz go dla konkretnej osoby (weź więc pod uwagę, co ta osoba przeżyła, w jakiej jest sytuacji, co może być dla niej ważne);

3. Odręcznie przepisz wybrany wiersz – możesz też dodać coś od siebie: dedykację, komentarz, datę, podpis;

4. Podaruj przepisany wiersz osobie, dla której został wybrany – pamiętaj jednak, że nie każdy może samodzielnie odczytać odręcznie napisany tekst, komuś takiemu wiersz warto głośno przeczytać (dotyczy to zwłaszcza osób starszych, niepełnosprawnych i małych dzieci).

Karty papeterii „Podaruj wiersz” wraz z wybranymi tomikami wierszy dostępne są szkolnej bibliotece. Przepisany wiersz można umieścić w ramce i podarować bliskiej osobie.

Gorąco zachęcamy do aktywnego włączenia się w akcję!

herbert