Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice!

W związku z panującymi realiami, ponownie wróciliśmy do nauki zdalnej. Czas jaki będziemy spędzali przed ekranami naszych komputerów, laptopów, tabletów i telefonów przez najbliższe tygodnie znacznie się zwiększy.

Dlatego apelujemy do Was Drodzy Uczniowie i do Was Rodzice, przestrzegajcie higieny pracy przy komputerach. Dbajcie o ruch, dbajcie o swój wzrok i kręgosłup. Róbcie częste przerwy, wystarczą nawet krótkie kilkuminutowe, aby Wasz organizm chwilę odpoczął i nabrał sił do dalszej pracy. Pamiętajcie również o świeżym powietrzu w domu, warto od czasu do czasu uchylić okno. Zdrowo się odżywiajcie.

Bezpieczeństwo pracy przed komputerem to nie tylko zdrowie, ale i bezpieczeństwo Waszych wirtualnych tajemnic jak: hasła i loginy, pliki i dokumenty. Waszymi dokumentami są ciężko wypracowane prace domowe, na które niekiedy poświęcacie wiele godzin. Dlatego pamiętajcie, aby mieć aktualny program antywirusowy na komputerze, telefonie czy tablecie.

Nie wchodźcie na strony internetowe, które wydają się Wam podejrzane, nie podawajcie żadnych prawdziwych swoich danych w Internecie komuś, kogo nie znacie. Jeśli macie wątpliwości co do prawdziwości strony internetowej lub jakiegoś portalu zapytajcie swoich Rodziców. Pamiętajcie również o zachowaniu zasad netykiety – nie obrażajcie nikogo, bo i Wy możecie być obrażeni, nie osądzajcie nikogo, nie używajcie wulgaryzmów.

A więc zapamiętaj!

1. Jeśli masz taką możliwość, korzystaj z oprogramowania antywirusowego.

2. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcych! Mogą zawierać wirusy. Najlepiej od razu je kasuj.

3. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci.

4. Unikaj klikania w nieznane linki.

5. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych.

7. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr.

8. Czytaj regulaminy.

9. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL.

10. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

11. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.

12. Nie bądź wulgarny, stosuj się do zasad ortografii i interpunkcji.

13. Nie wysyłaj tzw. łańcuszków szczęścia.

14. Nie wysyłaj niepotrzebnych wiadomości SPAM.

15. Traktuj innych tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.

16. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

W tym trudnym czasie wytrwajmy razem, a kiedy będzie możliwość, wrócimy do szkoły bezpieczni i szczęśliwi, a przede wszystkim zdrowi.

Nauczyciele informatyki