Miło nam poinformować całą społeczność szkolną, że zgodnie z ustaleniami, dokonanymi podczas zebrania Samorządu Uczniowskiego kl. 4-8, wprowadziliśmy w II semestrze Kalendarz Świąt Nietypowych. I tak, 29 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Puzzli. 

Jesteście ciekawi, co to takiego?

Międzynarodowy Dzień Puzzli znany też jako Międzynarodowy Dzień Łamigłówek lub Dzień Składanki i Łamigłówki. Jest to święto obchodzone od około połowy lat 90-tych. Dokładna geneza Dnia Puzzli nie jest znana, ale święto zostało prawdopodobnie zainicjowane przez amerykańskich producentów wszelkich rodzajów zabaw umysłowych. W języku polskim słowo puzzle odnosi się praktycznie tylko do układanki obrazków i obrazów z małych fragmentów o specyficznych kształtach. 

A jaka jest historia puzzli?

Wg różnych źródeł za wynalazcę układanki typu puzzle uważa się Johna Spilsbury, brytyjskiego grawera i kartografa. Opracowane przez niego wczesne układanki, były wytwarzane poprzez montowanie map na arkuszach twardego drewna i cięcie wzdłuż granic państwowych, tworząc układankę przydatną do nauczania geografii. Jak podaje Wikipedia takie „rozcięte mapy” były używane do nauczania dzieci króla Jerzego III i królowej Charlotte w XVIII wieku. 

Uczniowie naszej szkoły w swoich domach układali puzzle z najbliższymi. Zapraszamy do oglądania tych przepięknych układanek, które są zamieszczone w galerii. 

A.-Kaminska-4b