Jak co roku 20 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka.

Uczniowie klasy 1B zastanawiali się, czym jest prawo oraz do kiedy jest się dzieckiem. Poznali najważniejsze prawa dziecka, podawali sytuacje z „życia”, kiedy dane prawo nas obowiązuje oraz kiedy go nie przestrzegają. W parach zastanawiali się, które z otrzymanych kart przedstawiają prawa, a które zachcianki. Uczniowie utrwalali sobie prawa rozwiązując zadania na tablicy interaktywnej. Grali min. w „Milionerów” i teleturniej „Quiz Show”. Poznali również przy tej okazji postać Janusza Korczaka i jego nowatorskie podejście do dziecka oraz autorskie koncepcje, które wdrażał w Domu Sierot kierowanym przy udziale samorządu uczniowskiego. Na koniec stworzyli prace plastyczne – kolaż pt.: „Z wizytą u Janusza Korczaka”. 

Uwagę uczniów klas młodszych zwróciła „Bajka o królewnie, która zniosła wszystkie prawa” i zachęciła do dyskusji, o tym czy prawa i obowiązki są dzieciom rzeczywiście potrzebne, a może jednak da się bez nich żyć i jak wtedy wyglądałby świat.

Uczniowie klas starszych rozmawiali nie tylko o prawach, ale także poruszali temat obowiązków, jakie do nich należą.

O Prawach Dziecka rozmawiano na lekcjach etyki w klasach 1-3. To ważne, bo jednym z naszych praw jest prawo do znajomości swoich praw i każde dziecko powinno je znać.