Problem wszawicy w szkołach i przedszkolach nigdy nie przestał być aktualny. W ostatnich latach nasilił się on dwukrotnie i z pewną częstotliwością powraca do placówek edukacyjnych w postaci epidemii. Niewiele osób wie, że zarażenie wszawicą może przytrafić się każdemu dziecku i nie jest to skutek braku higieny, czy złej sytuacji materialnej rodziny.

Jak rozpoznać wszy u dzieci?

Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd głowy, otarcia, zaczerwienienia czy grudki spowodowane drapaniem swędzącej skóry głowy. U nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami. Aby się przekonać czy są to gnidy należy użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeżeli gnidy uda się wyczesać, wówczas możemy być pewni, że to wszawica. Jeżeli już wiemy, że „moje dziecko ma wszy” zachowajmy spokój i bez wstydu rozpocznijmy leczenie.

W jaki sposób walczyć z wszawicą?

W leczeniu wszawicy warto skorzystać ze sprawdzonych i bezpiecznych preparatów, które nie powodują alergii i nie drażnią skóry głowy. Mogą to być: szampony, gumki do włosów, spray ochronny. Preparaty te można zakupić w aptece.

Czym jest wszawica głowowa? Drogi zarażenia

Wszawica głowowa jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową. Wszy pasożytują wyłącznie na owłosionej części skóry głowy i żywią się krwią człowieka. Okres przenoszenia trwa tak długo jak długo żyją wszy lub ich jaja na żywicielu. Rozprzestrzenianiu wszawicy sprzyjają duże skupiska ludzkie (przedszkola, szkoły, kolonie). Zakażenie wszawicą następuje bezpośrednio przez kontakt z włosami osoby chorej, m.in.: poprzez przytulanie się, stykanie się głowami, używanie wspólnych przyborów do pielęgnacji włosów lub wspólnych ręczników, pożyczanie czapek i szalików.

Warto wiedzieć…

  • Wszy nie skaczą i nie pływają, do zarażenia dochodzi jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową.
  • Wszy głowowe zwykle nie przenoszą żadnych chorób jednak ich kał i ślina mogą powodować reakcje alergiczne.
  • Sprawdzaj głowę dziecka raz na dwa tygodnie.
  • Wszawica przenosi się bardzo szybko, dlatego sprawdzaj głowy wszystkich domowników.
  • Po wystąpieniu pasożytów powtarzaj kurację szamponami jeszcze przez co najmniej dwa miesiące.

Drogi Rodzicu,

Wszawica jest to choroba pasożytnicza, bardzo szybko rozprzestrzeniająca się  i tylko, wspólne oraz zdecydowane działania pozwolą zwalczyć wszawicę w szkole, do której uczęszcza Twoja pociecha.                     

To nie wstyd mieć wszy – wstyd z nimi nic nie zrobić!!!         

Pielęgniarka szkolna