3 lutego 2023 r. uczniowie klas 1D i 1E wybrali  się na warsztaty „Laboratorium Ciemności” w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych poszukując odpowiedzi na pytanie „Jak radzą sobie osoby niewidome, jak rozpoznać osoby niewidome i słabowidzące oraz jak im pomagać?”

Na te i inne pytania dzieci uzyskały odpowiedzi  podczas warsztatów, prowadzonych przez osoby niewidome z asystentami. Uczniowie wykonywali ćwiczenia z symulatorami różnych schorzeń wzroku oraz sprawdzili jak widzą osoby słabowidzące.

Na podstawie  projekcji filmu rysunkowego „N jak niewidomy” oraz ćwiczeń w parach: „niewidomy” – „przewodnik” uczniowie nauczyli się w jaki sposób pomóc osobie niewidomej, którą możemy przypadkowo spotkać na ulicy. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się po co jest biała laska, oraz  jak ważny dla osób niewidzących jest świat dźwięków, dotyku i zapachów. Oprócz tego na ćwiczeniach w grupach uczniowie próbowali rozpoznać różne rzeczy po kształcie oraz ułożyć puzzle w całkowitych ciemnościach.

Dzieci poznały urządzenia pomagające w czytaniu oraz pisaniu osobom niewidomym i zobaczyły pismo Braille’a, rysunki, mapy dla niewidomych oraz książki dla dzieci. To był bardzo wartościowo spędzony czas!