Na zakończenie roku szkolnego uczniom klasy 2B pozostało omówienie lektury „Afryka Kazika”. Mimo zmęczenia po tych dziesięciu miesiącach pracy w szkole znaleźli w sobie na to siłę. Ba! Dzieci z wielką ochotą przystąpiły do omówienia lektury, gdyż Afryka, to temat arcyciekawy i fascynujący. W trakcie minionego tygodnia uczniowie mieli okazję poznać lepiej ten niesamowity kontynent, oglądając autentyczne zdjęcia wykonane przez podróżnika Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 przejechał Afrykę na rowerze! Zastanawiali się, kim jest podróżnik i jakimi cechami powinien się wyróżniać. Wszystkie pomysły spisywali sporządzając mapy myśli. Tworzyli również laporello o „Afryce Kazika” pełne zagadek, krzyżówek, map i rebusów. Niektóre zadania nie były łatwe. Bazowali nie tylko na wiedzy zaczerpniętej z lektury, ale również na tej, wcześniej zdobytej na zajęciach w klasie drugiej. Uczniowie poznali znaczenie masek afrykańskich i wykonali swoje. Tworzyli łódki Kazimierza Nowaka, gdyż część podróży odbył właśnie łodzią. W grupach nagrywali reklamy zachęcające do przeczytania tej lektury, a w programie Paint 3D stworzyli ilustracje do niej. Sporządzali również przepisy na zupę z szarańczy. Na koniec spotkania z lekturą nauczyli się śpiewać piosenkę w języku suahili i w odpowiednich strojach wykonali wesoły taniec.

To były wspaniałe, bliskie spotkania z Afryką. Teraz dzieci udadzą się na zasłużone wakacje.

https://youtu.be/M1ZcvCSi_IU
https://youtu.be/AWNVzhHrcoU