Dnia 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Uczniowie klas 4-8 podczas godzin wychowawczych poszerzyli świadomość i wiedzę na temat chorobyŚwięto zostało ustanowione 21 lat temu w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Inicjatorzy wierzą, że dzięki wspólnym działaniom możemy nie tylko budować większą świadomość onkologiczną, ale także pokonywać problemy związane z wczesną diagnostyką, leczeniem i opieką paliatywną. Światowy Dzień Walki z Rakiem ma na celu zmniejszenie śmiertelności z powodu nowotworów zarówno dzięki działaniom edukacyjnym jak i oddziaływaniu na decydentów pracujących w ochronie zdrowia. Nowotwory złośliwe to druga przyczyna zgonów w Polsce. Na przestrzeni ostatnich lat dokonał się ogromny postęp w świadomości społecznej na tematy związane z zachorowaniem na nowotwory. Mimo to, liczba chorych na nowotwory złośliwe rośnie na całym świecie.

Obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem jest doskonałą okazją do przypomnienia, jak ważna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka. Szczególną uwagę należy zwrócić na palenie tytoniu, które stanowi największy problemem Polaków, gdyż rak płuca – schorzenie występujące prawie wyłącznie u palaczy tytoniu – jest pierwszą przyczyną umieralności nowotworowej zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet w Polsce. Inne zalecenia obejmują minimalizowanie spożycia alkoholu oraz ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

DZIEN-WALKI-Z-RAKIEM